Youtuber olarak para kazanmak mümkün mü?

Aslında kullandığım başlık ironik bir başlık; böyle bir çağda millet ‘milyon dolarları’ sadece youtube’da video yayınlayarak götürürken bazı insanların hala bu tarz sorular sorması, internetten kazanç olanaklarına şüpheyle yaklaşması gerçekten trajikomik, neyse… Gelelim konumuza; youtube bildiğiniz gibi dünyanın en çok video izlenen platformu ve değişmediyse facebook ve google’dan sonra dünyanın en çok ziyaret edilen web sitesi. Ve buradaki videoları sitenin kendisi değil kullanıcıları oluşturuyor, hemen aklınıza ah youtube ne kadar çok kazanıyordur, açacaksın şöyle bir site kıracaksın parayı gibi fantastik düşünceler gelmesin. Youtube gibi milyar dolarlık bir şirket sahibi olmadan sadece video çekerek de para kazanabilirsiniz.

İnsanlar ne kadar kazanıyor?

pewdiepie1İrili ufaklı kazanan yüzbinlerce (abartmıyorum) kişi var ancak bazı kişiler var ki dudak uçuklatıyor gerçekten. Örneğin PewDiePie adlı kanalının sahibinin şuan 56 milyondan fazla abonesi var ve aylık kazancı 15 milyon dolar (50 milyon TL’den fazla!). Ne yapıyor bu adam? Youtube’da oynadığı oyunları kendine has yorumlar katarak yayınlıyor ve bu kadar parayla tabi bu işi iyi ekipmanlarla profesyonel şekle dökmüş ancak unutmayın basit bir oyun yorumcusu olarak çıktı bu adam!

Bir de Türk örnek verelim: Orkun Işıtmak adlı youtuber aylık ortalama 10-100 bin dolar arasında bir para kazanıyor.

İlham vermesi açısından şu listeye bir göz atmanızı tavsiye ederim: https://onedio.com/haber/gelirleri-dudak-ucuklatan-2016-nin-en-cok-kazanan-10-youtube-yildizi-743637

Tabi bunlar dudak uçuklatan rakamlar ve yılların birikimi, biraz yetenek, biraz şans yardımıyla ortaya çıkmış durumlar. Elbette bizler de bu paraları kazansak çok iyi olur ama küçükten başlamak gerek.

Peki Neler Yapabiliriz?

Youtube kanallarını zaman zaman takip ederim, insanlar ilgilendikleri, meslekleri ve hatta hobileri hakkında youtube kanalları açarak gerçekten güzel işler çıkartıyorlar. Buradan özellikle Türk bayan youtuberlarımızı tebrik etmek istiyorum. Özellikle kozmetik, makyaj, moda gibi kanallarıyla hem iyi paralar kazanıyorlar hem de güzel videolar ortaya çıkartıyorlar. Yani sevgili bayanlar; siz makyajınızı ayna karşısında yaparken onlar amatör bir kamera karşısında yapıyor, fark ise sizin makyajınız akıp giderken onlar aylık 5-10 bin TL gibi paralar kazanıyorlar 🙂

Bazı fikirler:

  1. Kuaför ve makyaj teknikleri vb. konuları kapsayan kanallar çok revaçta, malum kadınlarımız bu tarz şeyleri çok seviyor ve evde kendisi de yapabilmek istiyor. Konular sınırsınız; fön, rimel, saç boyası, maşası, bakımı, makyaj vs. vs.
  2. Oto inceleme kanalları da son derece hoşuma gidiyor, Otopark’ı hepimiz biliyoruzdur sanırım (değil mi erkekler? 🙂 ) onun dışında da güzel işlere imza atan kişiler mevcut. Yani siz arabadan anlıyorsanız araba tamiri, boyası, incelemesi vs. vs. birçok video oluşturabilirsiniz.
  3. Yemek tarifleri videoları da çok fazla izleniyor.
  4. Bunu sanırım en başa yazmak gerekirdi, oyun videoları inanılmaz derecede izleniyor ve zaten en çok kazanan da oyun (gameplay) videoları çekiyor.

Birçok fikir oluşturulabilir, örneğin köpek eğitiminden anlıyorsanız neden bunları hem insanlara paylaşıp hem de para kazanmıyorsunuz? Veya bir vücut geliştirici olabilirsiniz, ya da spor eğitmeni, videolar çekip para kazanmak için sizi durduran ne?

Sonuç olarak siz bir şeyler yapmak isterseniz seçenekleriniz sınırsız, sadece bir yerden başlamanız gerek.

Nasıl Kazanacağız?

İki adımda kazanabilirsiniz.

1: Öncelikle bir youtube kanalı açın (10 dk max)

  1. Kategorinize karar verin (tabi bunu yetenek, hobi, profesyonel işiniz vb. alanlardan gerçekten video hazırlayabileceğiniz alanlar olmalı)
  2. Çekeceğiniz videolara göre bir kamera edinin, ilk başta telefonla bile başlayabilirsiniz!
  3. Videolar yayınlayın, beğeni ve abone kazanmaya çalışın.
  4. Google adsense başvurun ve videolarınıza reklam yerleşimi yapın.

İşte bu kadar! Ne kadar çok video, abone ve izlenme o kadar çok gelir olarak size dönecektir. Youtube’dan muhteşem gelirler elde etmek gerçekten diğer yöntemlere göre çok daha kolay ama dediğim gibi öncelikle bazı yetenek veya hobilere sahip olmanız gerekmektedir.

Toplam Görüntüleme: 582 ,

Leave A Reply (No comments So Far)

Henüz Yorum Yapılmamış

↓
%d blogcu bunu beğendi: