Yeteneklerinizi İnternette Pazarlamayı Hiç Düşündünüz mü?

ek iş ek gelirHepimizin iyi kötü yetenekleri vardır, bunlardan bazıları normal hayatta işe yararken bazıları da online olarak pazarlanabilir türdendir. Örneğin bir motor ustasıysanız sizin için internet aleminde yeteneğini pazarlama konusunda çok fazla bir şey yapmanız mümkün değil ancak en basitinden logo tasarlamayı biliyorsanız neden bu işi paraya döküp harçlığınızı çıkarmıyorsunuz?

Sevgili gençler, bu makalem özellikle sizler için. Biliyorum ki birçoğunuzun gerek eğitim anlamında gerekse sırf meraktan geliştirdiği birçok yeteneği mevcut. Bu yetenekler grafikerlikten, çevirmenliğe, tasarımdan makale yazarlığına kadar üst düzey veya basit yetenekler olabilir ve bu yeteneklerinizle ürettiğiniz şeyleri satarak para kazanabilirsiniz.

Neler Yapabilirsiniz?

Aslında bu sorunun doğru cevabı; benim ne gibi yeteneklerim var, neler yapabilirim? olmalıdır. Örneğin bilişim, yazılım alanında okuyan birçok öğrenci mevcut; logo yapmak, ufak tasarımlar yapmak, grafik çizmek veya grafikler üzerinde oynamak eminim sizin için çok sorun değildir, bunu paraya çevirmeye ne dersiniz? Bir logo en düşük 20 dolar civarına yapılmaktadır, bu da yaklaşık 70 TL yapıyor. Yani aylık 10 tane logo işi alsanız 700 tl gibi bir harçlık kazanabilirsiniz. Tabi herkesin bu tarz ‘teknik’ bilgisi yok, ancak iş imkanları teknik bilgileri olanlar için sınırlı değil, aşağıda aklıma gelen bazı fikirleri bulabilirsiniz. Özellikle bu fikri en başta vermemin sebebi ise bu tarz teknik bilgilere sahip çok fazla genç öğrenci olmasına rağmen çok azının girişimci olmasıdır, yurtdışındaki gençler (özellikle hindistan, pakistan gibi ülkelerdekiler) resmen bu tarz işlere ambargo koymuş durumdalar, siz neyi bekliyorsunuz? İşte bazı diğer fikirler:

  • Online çevirmenlik: İngilizce, Almanca gibi bir dil mi biliyorsunuz? O zaman çok şanslısınız proz.com gibi sitelere üye olup çevirmenlik yapabilir, hatta sahibinden.com’ a ilan dahi verebilirsiniz!
  • Makale yazarlığı yapmak: Türkçe ve farklı dillerde web site sahipleri için makale yazarlığı veya editörlük yaparak düzenli gelir sağlayabilirsiniz. Bunun için detaylı bilgiler ve püf noktaları yeni bonus ‘Yaz Kazan’ içinde verilmiştir.
  • Grafikerlik, web site tasarımı, fotoğraf tasarımı vb. yeteneklerinizi pazarlayabilirsiniz.
  • Video çekme, online reklam modelliği vb.

Bu alanda yapabileceğiniz çok fazla şey var, ve hala kafanızda bir fikir oluşmadıysa aşağıdaki siteleri mutlaka incelemenizi öneririm:

  1. Fiverr.com : 5 dolardan başlayan fiyatlarla onlarca kategoride ilan verip ilgilenen müşterilerle anlaşarak gelir sağlayabilirsiniz. Referans fiverr’da çok önemlidir, o yüzden ilk zamanlar zorlansanız bile güzel bir portföy oluşturabilirseniz çok iyi işler alabilirsiniz. Dipnot: İngilizce- Türkçe çevirmenliği oldukça revaçta.
  2. sadeceon.com : Tabi profesyonellik ve globallik anlamında fiverr’a yaklaşamaz ancak bu da üstteki sitenin Türkiye versiyonu diyebiliriz. Orada da yeteneklerinizi pazarlayabilirsiniz.

Yapmanız gereken şey; eğer bir yeteneğiniz varsa veya şuan aklınıza bir fikir gelmiyorsa burada iş yapan ve ilan açan kişileri inceleyip siz de benzer konular açıp iş alabilirsiniz. Bu işler özellikle öğrenci arkadaşlar için oldukça güzel bir ek gelir kaynağı olacaktır. Bol kazançlar dilerim.

Not: Yok ben çok boş bir insanım, baktım elimden gelen hiçbir şey yok, uğraştırıcı olanları da zaten yapmak istiyorum diyorsanız size hayatta başarılar diliyorum, herkes internetten para kazanacak diye bir şey yok 🙂

 

Toplam Görüntüleme: 348 ,

Leave A Reply (No comments So Far)

Henüz Yorum Yapılmamış

↓
%d blogcu bunu beğendi: