Web Sitesi Nedir Nelerden Oluşur?

web siteBu makalemde temel bir web sitesi hakkında kısa bilgiler vermek ve web sitesi dediğimiz sistemi oluşturan parçalardan bahsetmek istiyorum. Bir web sitesi kişinin veya kurumun online kimliğidir, bazen işidir, bazen hobisidir bazense milyar dolarlık şiketleri ‘milyar dolarlık şirket yapan’ yegane ‘şey’dir. Bugün satılsa milyar dolarlar edecek Google, Facebook, Youtube vs. bunların hepsi bir web sitesidir. Her gün bizler de farklı amaçlarla web sitelerini farkında bile olmadan ziyaret ederiz.

Peki bir web sitesini oluşturan parçalar nelerdir?

Domain (Alan Adı): Bir restaurant açmış olsaydınız ona bir isim verirdiniz değil mi? Siteler için de bir isim belirleme söz konusudur. Bir web sitesinin ismine ve uzantısına verilen isme domain denilmektedir. Web sitesi kurulmadan önce domain adı ‘tescil’ edilir, böylece bu alan adını ve uzantısını sizden başka hiç kimse kullanamaz ve sahiplenemez. Google.com, facebook.com, mynet.com vb. bütün sitelere adını veren şey aslında birer domain adıdır.

Hosting: Arsa benzetmesi hosting kavramı için oldukça uygundur. Bir bina inşa edecek olalım; ilk ihtiyacımız olan şey nedir? Binanın dikileceği alan, arazi, arsa adına artık her ne derseniz. Bir bina çimento, tuğla, toprak, çelik vb. yapılardan oluşur ve bu yapılar bir ‘’arazi’’ üzerinde bir araya getirilerek binayı oluşturur. Aynı şekilde bir web sitesi resim, yazı, kod, dosya gibi parçalardan oluşur ve bu parçalar bir araya gelerek bir web sitesi halini alır. Haliyle bu parçaların her biri az ya da çok yer kaplar, işte bu parçaların ve haliyle bütünün barındığı yani yüklendiği alana hosting denilmektedir.

Hosting firmaları sayesinde kurmuş olduğumuz web siteleri, şirketlerin 7/24 açık serverlarında barındığı için her daim onlinedır.

Yazılım (Kodlama): Sitenin ana iskeletini oluşturan ve html, css, ajax vb. dilleri olan komplike yapılardır. Bu kodlar sayesinde sitede gerek admin gerekse ziyaretçi tarafından yapılan işlemler bir anlam kazanır. Mesela ‘’Ana sayfa’’ butonuna tıkladığımızda sayfanın nereye bağlanacağını alttan yöneten şeyler kodlardır. Bilgisayarlar laftan anlamayacağı için kodlar sayesinde bir nevi ‘’Ana sayfaya bağlan’’ komutu vermiş oluruz.

Tasarım: Sitenin dış yapısıdır. Görünümü, logosu, çizgileri, renkleri, hangi alanın ne kadar büyüklükte olduğu ve tüm bu yapılan uyumu tasarım sayesinde gerçekleşir. Mesela menü sağda mı duracak solda mı? Tasarımda hangi renkler kullanılacak? Logo ne olacak, boyutu ne kadar olacak? Sitenin hangi bölümü nerede duracak gibi konular site tasarımı ile ilgilidir. Photoshop bu alanda en çok kullanılan araçtır.

Bir web sitesi kurarken domain alınır, web hosting ile bağlantısı sağlanır. Kodlamalarla sitenin iskeleti ortaya çıkarılır (veya wordpress gibi sistemler kullanarak zaten hazır kod ve sistemler kullanılır) daha sonra tasarım yapılarak sitenin dış görünüşü ortaya çıkarılır. En son olarak da tabiki sayfalar, yazılar, kategoriler vs. eklenerek ortaya bir site çıkarılmış olur. Temel olarak bir web sitesi bu şekilde hazırlanır ancak WordPress gibi gelişmiş sistemler sayesinde artık web sitesi kurmak son derece kolay hale gelmiştir.

Toplam Görüntüleme: 4397 ,

Leave A Reply (2 comments So Far)


  1. osman
    1 sene ago

    mastır kazanmak üye olamadım yardımcı olurmusunuz ve üye olduktan sonra ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

↓
%d blogcu bunu beğendi: