Seo Nedir Neden Yapılmalıdır?

seo nedir neden yapılmalıdır

SEO, İngilizcesi Search Engine Optimization olan bu kavramın Türkçesi ise Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. Aslında teknik açıklaması bir web sitesini arama motorlarının belirlediği kurallara göre ‘uyumlu’ hale getirmektir ancak Seo kavamı tüm dünyada farklı şekilde yorumlanır. Mesela bazıları için ‘Backlink çalışması’ SEO anlamına gelmektedir, bazıları için ise ‘güncel içerik, uyumlu yazılar vb’. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün, aslında teknik tanım dışında tek bir seo anlayışı da yoktur, Optimizasyon kavramını parçalara ayıracak olursak; Backlink, İçerik, Güncellik, Arama motorlarıyla uyum bütünü oluşturan parçalar olarak düşünülebilir. Yapılan her seo çalışmasının ortak noktası: daha çok ziyaretçi, daha çok hittir, bu da sitenin Google gibi büyük arama motorlarında üst sıralarda çıkmasıyla mümkün olacaktır. O yüzden, kısaca bir web sitesi veya bloğu arama motorlarında üst sıralara taşımak için yapılması gereken işlemler bütününe SEO adı verilir.

Sizlerin anlayacağı dilden ise; Bir arama yaptığınızda Google binlerce sonuç bulur, 1. Sırada çıkan bir site vardır, 10. Sırada çıkan bir site vardır, 10000000 sırada çıkan bir site de vardır. Sizce bunlar büyük bir tesadüften mi ibaret? İşte SEO, bu farkı sağlayan bir numaralı etkendir. Sitemizi Google gibi arama motorlarında üst sıralara taşımak ve daha çok ziyaretçi (hit) çekmek için yapacağımız işlemlere seo diyoruz.

Neden SEO Yapılmalıdır?

Bir sitenin google’da üst sıralarda özellikle 1. Sayfa 1. Sırada çıkması çok büyük bir başarıdır. Önemli bir kelimede ilk sıralarda yer almak bize ‘ücretsiz trafik (ziyaretçi)’ sağlar. Ne iş yapıyor olursanız olun mutlaka müşteriye ihtiyaç duyarsınız, bir cafe nasıl müşterileri olmadan ayakta kalamaz ise ziyaretçisi olmayan bir site de aynı şekilde ayakta kalamaz.

İnternet sitelerinin farklı amaçları vardır; kimi ürünlerini satar, kimi reklam kazançları elde eder, kimi affiliate marketing gibi sistemlerle internetten para kazanır, kimi haber siteleri yapar, kimisi de sitesinden link satma, tanıtım yazısı satma, ücretli üyelik vb. yollarla bir şekilde para kazanır. Kazanç amacı gütmeyen kuruluşlar hariç her web sitesinin amacı bir şekilde para kazanmaktır. Para kazanmanın yolu ise yukarıdaki müşteri örneğinde olduğu gibi ‘ziyaretçi’den geçer. Sitenizde ne yaparsanız yapın, siteniz bir ‘cafe’dir. Gelen kişiler ise sizin ‘müşterileriniz’.

Aslında neden seo yapmalıyız sorusunun cevabını yukarıda verdim. Sitemize ziyaretçi çekmek veya bu rakamları artırmak için arama motoru optimizasyonu yapmalı ve bu konuya çok büyük önem vermeliyiz.

Google’da her birimiz her gün aramalar yapıyoruz değil mi? Şöyle bir düşünün bir konuda bir arama yaptığınızda en çok hangi sırada çıkan siteleri ziyaret ediyorsunuz? 1. Sırada çıkan site olduğu gibi 10 milyonuncu sırada çıkan bir site de var, hiç o siteyi de ziyaret etmeyi düşündünüz mü? Tabi ki düşünmediniz. Kullanıcılar genelde Google ilk sayfa ve ilk sıralardaki siteleri ziyaret eder ve bu dünyanın her yerinde bu şekildedir. Aşağıdaki örneği incelediğimizde ‘’Yemek tarifleri’’ diye aradığımda 12 milyondan fazla sonuç çıkıyor, burada en çok ziyaretçiyi çekip en fazla parayı kazanan hangi site dersiniz?

Bir web sitesi sahibiyseniz ve internette bir şeyler başarmaya çalışıyorsanız ‘Seo’ kavramı çok önem vermeniz gereken bir konudur, bu konuyu göz ardı ederseniz başarı şansınız sadece ‘şansa’ kalacaktır, ve bu şans oldukça düşüktür.

Toplam Görüntüleme: 4596 ,

Leave A Reply (No comments So Far)

Henüz Yorum Yapılmamış

↓
%d blogcu bunu beğendi: