Ponzi Scheme Dolandırıcılık Sistemleri

Merhabalar. Malumunuz üzere daha fazla şeffaflık sağlaması açısından bir süredir web sitemin hem ana sayfasını hem de blog kısmını yorumlara açmıştım. Tabi ki gelen yorumlar sadece sizin görebildiğiniz yorumlar değil, onlarca spam yorum denemesi geliyor. Otomatik yazılımlarla yapılanları bir şekilde engelliyoruz ancak elle yapılanlar hala gelmekte. Spam yorumu 2 km’den fark edebilirim, haliyle tecrübe, ancak bir gün merak edip ne diyor bu insanlar diye bir bakayım dedim ve son derece tehlikeli bir durumu fark ettim. Bir dönem popülaritesini yitiren ponzi scheme dolandırıcılık sistemleri yeniden moda olmuş! İnternette ufak bir araştırma yaptım ve insanların bu sistemlere kandıklarını ve işin ruhunda bu olduğu için başkalarını da bu bataklıklığa sürüklediklerini gördüm. Hatta internet çevremden bana teklif edenler bile oldu!

Ponzi Scheme Nedir? Neden kesin olarak dolandırıcılıktır?

Hani bazı sistemler vardır ya ”internetten para kazanma” sistemi diye geçer ve girenler bir güzel dolandırıldıktan sonra bu kişiler internet üzerinden kazanç sağlamaktan komple soğar ve çevresindeki insanları da soğutur; işte ponzi scheme sistemleri de bu işin ağa babasıdır! Süreç şu şekilde ilerler:

  1. Kişilere temel olarak 2 seçenek sunulur; ister yatırım yap ve işlettiğimiz paralardan sana yüksek oranda komisyon verelim (bildiğimiz faiz- ancak oranlar inanılmaz; son gördüğüm 5000 euro yatırıma aylık 4.500 tl veriyordu), istersen de az bir yatırımla bu işe gir, ufak ufak kazanırken bir yandan da üye getir, her getirdiğin üyeden komisyon kazandığın gibi (300-00 eurolara kadar çıkar) hem de onların yapacağı yatırımdan ve onların getireceği üyelerin yatırımlarından komisyon kazan, ağın derinleştikçe daha fazla kazan, bronz ol altın ol vs. vs. diye uzayıp gider. Eminim bir ışık yanmıştır.
  2. Gelelim işin kılıfına: Şimdi bir kişiye direkt yukarıda anlattığım gibi işi anlatsanız hadi ordan der, değil mi? Çünkü adama sorarlar, iyi güzel de sen bu parayı nereden alacaksın? Ben 3 ayda paramı çıkartıyorum sen bana cebinden niye para ödemeye devam edesin? Her mantıklı insanın sorması gereken sorulardır bunlar, ancak işin bir de kılıf tarafı var tabi.

Kılıf: Bu kılıflar zaman içerisinde değişiklik gösterir, bu konuda gerçekten çok yaratıcılar. Mesela; çiftlik kurup yaptığın yatırımla tavuk satın alıyormuşsun, sonra bu tavukları yumurtasını şirkete satarak (hepsi sanal bu arada ortada tavuk da yok yumurta da 🙂 ) paraya çeviriyorsun. Böylece ne kadar çok tavuğun varsa o kadar çok yumurta demek. Ha ayrıca getirdiğin üyelerden hem bonus kazanç alıyorsun hem de onların yumurtalarından da kazanç sağlıyorsun vs. Ne kadar mantıklı değil mi?ponzi

Başka bir kılıf: Sen ve getirdiğin üyeler, başka üyeler derken biz bu paraları forex, borsa gibi getirisi yüksek platformlarda değerlendiriyor ve bu sayede sana yüksek kazançlar sunuyoruz. Uzman ekibimiz sizin paralarınızı altına çeviriyor.

Getmyads vardı bir ara, baya uzun sürdü kaçmaları; onlar da sizin paralarınızla reklam alanı satıyoruz diye girmişlerdi işe.

Gördüğünüz gibi ilk bakışta son derece güzel bir yatırım gibi gözüken sistemler bakalım daha sonra ne oluyor.

Nasıl dolandırıyorlar? Parayı mı ödemiyorlar?

Aksine parayı ödüyorlar! Bu şirketlerin amacı kendilerinin belirlediği yeterli düzeyde bir miktara ulaşmak ve bu miktara ulaşınca da tası tarağı toplayıp kaçmak. O yüzden iddia ettikleri gibi bir süre ödemeleri gerçekten yaparlar. Mesela siz girdiniz diyelim, yatırım yaptınız üye getirdiniz ve kazançlarınızı alıyorsunuz. 5000 lira yatırdınız aylık da 2000 lira gibi bir miktar kazanıyorsunuz, hatta bu ay 2 bin lira kara geçtiniz. Ne yaparsınız? Başka kişileri de bu işe sokarsınız, ikna etmeniz de çok kolay banka hesap dökümlerinizi gösterseniz yeter! O kişi de girdi, o da güzel güzel kazanıyor bir yandan siz, o başkaları üye kazandırıyor şirkete, az çok yatırım yapıyorlar. Şirket kaçmak için yeterli gördüğü paraya ulaştığında hop kaçıyor! Siz paranızı aldınız, hatta kara geçtiniz, ya sisteme dahil ettiğiniz kişiler? Onların parası ne olacak? Ya da sisteme en son dahil edilip dolandırılan kişi sizseniz ne olacak?

Peki o bir süre paraları nasıl ödüyorlar?

Zaten anlamışsınızdır ancak yine de anlatayım; sizden gelen parayı başkasına, başkasından geleni size vs. vs. şeklinde ödeme yapıyorlar. Amaç ne kadar çok kişi girerse o kadar çok vurgun yapmak.

Buarada bu tarz şirketlerin böyle olduğunu bildiği halde ‘yeni olmalarını’ gözetip bu işlere giren ve ufak ufak karlar yapan insanlar da yok değil ancak sıkı takipçiler. Bazı şirketler bu sistemi 1-2 yıl dahi devam ettirebilmekte, o da şansa kalmış artık. Ancak değer mi? Kesinlikle değmez. % 100 haram kazanç ki % 90 ihtimalle dolandırılan taraf olacak ya da birinin dolandırılmasına aracılık edeceksiniz.

Sonuç olarak sevgili arkadaşlar, internetten para kazanmaya çalışalım, hatta yeni sistemler denemekten de çekinmeyelim ancak bu tarz dolandırıcılık sistemlerine de paramızı kaptırmayalım. Sonra gerçekten kafanızı duvarlara çok vurursunuz. Başta söylediğim gibi mantık hepsinde aynı sistemler ve isimleri farklı o yüzden ya şu sistemde farklıymış gibi düşüncelere girmeyin ilgilenmeyin bile, 10-12 yıldır bu işlerin içinde olan biri olarak benden sizlere tavsiye.

 

 

 

Toplam Görüntüleme: 1428 ,

Leave A Reply (No comments So Far)

Henüz Yorum Yapılmamış

↓
%d blogcu bunu beğendi: