Mobilden para kazanmak, bölüm 5: Uğraşmaya değer mi?

Evet arkadaşlar, her zaman söylediğim gibi yeni internetten kazanç kollarını merak ediyorum, hem kazanç sağlıyorum hem de yeni yollar keşfedebilirsem alternatif olarak müşterilerime sunmak için boş vakitlerimi bu şekilde değerlendiriyorum. Mobil oyunlarla da bu şekilde bir 8-10 ay geçirdim, 1. ve 2. oyun arasında 3 aydan fazla bir fark olduğu için ben ortalama 7 ay olarak hesaplıyorum maceramı (kazanç ve indirme bazında).

Şimdi gelelim değerlendirmesine, bu işe girmeye değer mi? Kazançlar tatmin edici mi? Kazançlar kalıcı mı? Şimdi bu sermayeyi, vakit (emek), sermaye ve kazanç açısından değerlendireceğim.

Vakit (emek): Önceki yazı dizisinin tamamını okuduysanız oldukça fazla evreden geçtiğimi görmüşsünüzdür. Şimdiye kadar hep kendi işlerimi kendim hallettim, bilmiyorsam da öğrendim bir şekilde. Ancak mobil sektör öyle bir sektör değil, mobil kodlama bilmiyorsanız bilene bir nevi muhtaç kalıyorsunuz. Bunun sıkıntısını bolca yaşadım öncelikle. Kendim fiziksel olarak çok fazla bir şey yapmadım ancak yaptırana kadar da oldukça yıprandım, gerçekten parasıyla dahi olsa Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin. Bu durumdan dolayı mobil kazanç sektörü benden bir eksi aldı.

Sermaye: 2 oyun, reklamları, google developer hesabı derken yaklaşık 3000 TL gibi bir para harcadım. Miktarın yüksek olmasının sebebi, ilk oyunda baya deneme yanılma yapmış olmamdır. Sermaye de bana biraz yüksek geldi açıkçası, ya da satış ortaklığında ben bu denli harcamalar yapmadığım için o yüzden de gözüme fazla gözükmüş olabilir, ancak sektöre tam hakim olmadığım için bilemiyorum altan 🙂

Kazanç: Kazançlar beni tam anlamıyla tatmin etti diyemem, akmasa da damlıyor ancak nereye kadar? Ve sağlanan indirmelere ve her iki oyunun da tutmasına rağmen kazançlar beni yine de tatmin etmedi.

Şimdi bu süreç sonunda iki oyunun da indirmelerine şöyle bir bakalım:

indirmeler

 

Bu kadar çok indirmesi olan iki oyundan mantıken yüksek kazançlar bekliyoruz değil mi? Bakalım kazançlar nasılmış: (7 aylık toplam kazanç)

kazanclar

Mantıken bakacak olursak, tüm masrafımı çıkarmak üzereyim, yakın zamanda kara geçeceğim ve kazandığım her kuruş benim için kar olacak. Ancak bence bu süreç çok uzun sürdü, benim masraflarımı geri almama daha 2 ay gibi bir süre var ve toplamda bu 9 ay ediyor. 3000 tl gibi bir rakam da zaten az bir rakam, 9 ay gibi bir süre için elbette.

Hoşuma gitmeyen başka bir nokta ise google’ın keyfine müdahale edememek. Mesela her iki oyunun da indirmeleri oldukça düştü hele ki 1. oyun çok az indirme almaya başladı. Hadi onu anladık diyelim 2. oyunu yorum ve yıldız yağıyor, indiren saatlerce oynuyor ona rağmen indirmenin birden azalmasını çok saçma buluyorum ve dediğim gibi müdahale de edemiyorsunuz. Tek yapabileceğiniz daha çok reklam yapmak olur onun da haliyle masrafı olacaktır ve tekrardan düşmeyeceğini nereden biliyoruz?

Sonuç anlamında aslında başarılı oldum, çünkü birçok kişinin derdi oyun tutturamamak, ben her ikisini de tutturdum, özellikle ikincisi tam bir başarı oldu ancak google’ı gerçekten anlayamıyorum. Bu durumlar beni mobil sektörden soğuttu diyebilirim, tekrardan oyun vs. yaptırıp bu paraları harcar mıyım? Sanmıyorum.

Ama sizlerin de gördüğü gibi para kazanmak mümkün arkadaşlar, sadece ne kadar süreceğinin garantisi yok ve müdahale şansı çok az. Mesela bir siteniz hit kaybediyorsa, yeni içerikler girip bir takım seo çalışmalarıyla canlandırabilirsiniz ancak mobil oyuna ne yapacaksınız? Sürekli para harcayarak (hele ki geri dönüşüm bu kadar yavaşken) ne zamana kadar gidecek?

Alternatif olarak 3000 TL’yi bir site-blog da kullansaydım ne olurdu acaba?

Site: ücretsiz, 20 dk mı alırdı. (domain 30 TL, hostingim sınırsız zaten)

İçerik: Kendim hiç yazmayıp, almanca bir blog yazdırsaydım tanesini 10 TL’den yazsalar 200 makale yapardı.

Seo ve reklam: 300 tl’sine ufak tefek seo çalışmaları (link vs.) 700 TL’sine bir facebook sayfası açabilirdim.

Ve eminim şuan kazanacağım para günlük 30-40 TL’den aşağı olmazdı ve her zaman da müdahale edebilirdim.

Yani harcanan emek, para ve müdahale edilebilirlik açısından reklam kazançları hedefliyorsanız mobil oyun değil de web sitelere yönelmek daha doğru gibi.

Not: Vazgeçmiş değilim, bir de ücretli uygulama yapıp satmayı deneyeceğim hayırlısı 🙂

Bu tecrübelerim umarım bu sektörü merak eden veya girmek isteyen kişilerin yoluna bir tutam ışık tutacaktır. Sağlıcakla…

Toplam Görüntüleme: 600 ,

Leave A Reply (No comments So Far)

Henüz Yorum Yapılmamış

↓
%d blogcu bunu beğendi: