Mobil Reklam Kazançları, Bölüm 3: Reklamlar ve Kazançlar

adwordsZorlu bir araştırma ve oyun yapımı sürecinden sonra sıra artık reklam yapmaya, oyunu tanıtmaya ve ufak tefek de olsa kazançları görmeye gelmişti. Ancak hangi platformda reklam yapacağım konusunda kararsızdım. Google adwords mobil oyunlar için özel indirme reklam kısmı bankoydu ancak diğerlerini denemek gerekiyordu.

Kafamdaki sorular:

  • Hangi ülkelere reklam yapmalı?
  • Ne kadar bir bütçe ayırmalı?
  • Adwords haricinde hangi platformları denemeli?
  • Web site gibi seo çalışmaları yapsak işe yarar mı?

Öncelikle hemen adwords reklamları yapmadım. Çevremdeki kişilere oyunu indirip denemesini ve beğeni durumuna göre de yıldız verip yorum yapmasını rica ettim, hepsi 5 yıldız verdi tabi 🙂 Oyun gerçekten güzeldi ancak çevreniz çok objektif olamıyor elbette. Ancak bir süre bu şekilde ilerletmem gerekiyordu çünkü insanlar indirmeden önce yorumlara vs. mutlaka bakıyorlar.

Daha sonra facebook reklamlarını denemek istedim; facebookta reklam oluşturdum, gerekli odaklamaları yaptım ve 200 tl gibi bir deneme ücreti ayırdım, eğer sonuçlar iyi olursa bu miktar artacaktı elbette. Ancak hayal kırıklığına uğradım, tıklayan inceleyen çok ancak indirme neredeyse yok denecek kadar az. Facebook odaklı bir reklam alanı olmadığı için insanlar önüne gelene tıklıyor ancak gerçekten icraat yapan çok az. Reklam vermek (Türkiye için) çok ucuz (tıklama başı 0,03 tl’ye kadar düşürmüştüm) ancak dediğim gibi icraat yok. Yanlış hatırlamıyorsam 1000 tıklamada 15 kişi falan indirmişti, bu rakamları adwords ile 100 tıklamada yakalamanız mümkün.

Seo çalışmalarını bir süre araştırdım ancak genel kanı işe yaramadığı, web site mantığında olmadığı idi mobil oyunların, facebook’tan da biraz hayal kırıklığına uğrayınca hiç uğraşmadım ve direkt google adwords reklamlarına başladım. Yaklaşık 1400 TL’lik reklam yaptım, 1 aya yayarak.

İlk zamanlar işler oldukça iyi gidiyordu, günlük 15 tl gibi rakamlara ulaşmaya başlamıştım. Ancak bir sorun vardı, Amerika, Almanya, İngiltere gibi ülkelere reklam vermek çok zordu, çünkü indirme başı maliyet 3 TL’leri buluyordu bu da 1 indirme için çok yüksek bir rakam, TR ve hindistan, portekiz gibi ülkeler için ortalama 0,10-15 arasında olduğunu düşünürsek varın aradaki farkı siz düşünün. Ben biraz oyunu popüler yapayım, o indirmeler de organik gelsin artık diyerek 3. dünya ülkelerine ve ülkemize yönlendirdim reklam çalışmalarını.

Bir süre çok iyi gitti, reklam çalışmalarını kestikten sonra dahi günlük 800-1200 civarında indirme almaya başladım. Kazançlar da farklı ülkelerden hit aldığım için ortalama bir değer çıkıyor ve fena gitmiyordu. Aldığım bu gazla, daha iyi ve daha çok araması olan bir oyun yapmam gerektiğini düşünmeye başladım ve 2. oyun için kod araştırmalara başladım.

  1. oyunumun hikayesi, bölüm 4 ile gelecektir…
Toplam Görüntüleme: 504 ,

Leave A Reply (No comments So Far)

Henüz Yorum Yapılmamış

↓
%d blogcu bunu beğendi: