Mobil Oyunlar İle Kazanç Maceram: Başlangıç

mobil kazançReklam kazançlarının verilen emeğe göre çok düşük olduğunu bildiğim halde bu tarz kazançlar oldum olası ilgimi çekmiştir. Ancak ne zaman bu işe girmek istesem verilmesi gereken emeğin çok fazla olması ve kazançların beni tatmin etmemesinden dolayı her zaman ertelemişimdir. Burada ’emek veririz ne olacak’ gibi bir düşünce yanlış olacaktır çünkü herkes, özellikle internet işlerinde belli başlı şeyleri görmüş geçirmiş kimseler, yaptığı işten ve verdiği emeğe göre tatmin ister, tatmin olamazsa da o işe devam etmek için itici bir güç kalmaz ve bırakır. Ancak reklam kazançlarının çok garanti olması, az ama öz olması ve gerçekten güzel kazançlar elde eden insanların olması da bu sektörün ilgimi çekmeye devam etmesini sağladı.

Reklam kazançları gerek web siteler gerekse mobil oyunlar/uygulamalar ile elde edilebiliyor. Ancak özellikle Türkçe siteler için kazançlar son derece düşük. Almanca, İngilizce gibi diller için ise oldukça yüksek. Örneğin günlük 40 TL kazanmak isteyen ve bunu Türkçe site veya oyunla yapmak isteyen biri ortalama tıklama başı 0,04 tl kazanıyor ve istediği rakama ulaşması için günlük 1000 civarında tıklama alması gerek. Bu da siteler için on binlerce ziyaretçi, uygulamalar için binlerce indirme demek, haliyle bunlara ulaşmak da çok kolay değil. Almanca veya İngilizce bir site için, veya bu dillerin konuşulduğu ülkelerde (Almanya, İngiltere, ABD gibi) uygulama/oyunları yoğun şekilde indirilen bir kişi tıklama başı 5 TL gibi rakamlar dahi kazanabiliyor, ortalama ise 2 TL civarında. Yani Türkçe gitmek isteyen kişi 40 tl gibi bir rakam için 800-1000 tıklamaya ihtiyaç duyarken, Almanca ve İngilizce dilleri için 20-30 tıklama yeterli olabilmektedir. Haliyle kişiler çok emek az kazanca ya talim ediyor, ya da satış ortaklığı gibi dallara yöneliyor, mesela o film dizi sitelerinde gördüğünüz sürekli açılan bahis reklamlarının çoğu üye başı kazanç, üyenin depozito yatırması başı kazanç tarzında kazanç tiplerinden oluşuyor, şimdi neden bu derece yoğun reklamların olduğunu anlamış oldunuz.

Tabi ki İngilizce için çok büyük bir rekabet konusu, Almanca o kadar değil ama bu sefer de dilin zorluğu ön plana çıkıyor, Almanca konuşup bu işleri de bilen kaç kişi vardır sizce? İngilizcedeki rekabetten ürktüğüm için satış ortaklığı anlamında çalışmalarım olduğu halde reklam işlerine girmedim.

Konu mobilken, neden reklam kazançlarından bahsediyorum?

Bu soruyu soruyor olabilirsiniz şuan ancak neden mobil işlere girdiğimi anlamanız için veya öyle bir düşünceniz varsa da reklam kazanç tiplerini çok iyi bilmeniz gerekiyor. Planım şu şekildeydi; Türkçe kazandırmıyor, ingilizce rekabetli, almanca çok zahmetli. Ama uygulamalar için bu durum söz konusu değil, Uygulamayı İngilizce yaparak her yerden, her ülkeden indirtebilirsiniz. Amacım da buydu, ingilizce bir oyun sahibi olup hem Türkiye’den hem de Almanya, ABD vb. iyi getirisi olan ülkelerden indirme alarak kazanç sağlamaktı, böylece ortalama bir kazanç sahibi olabilecektim.

Bilgisayarımı açtım ve bir klasör açıp planımı oluşturdum, zira hiç bilmediğim bir alandı kendisi; ne yapacağım? oyun nasıl yaptırılır? reklam kazançları nasıl? Ne kadar sermaye gerek? nerelere kaydolacağız? Hangi platformlarda reklam yapacağım? (adwords, facebook vb.). birçok soru vardı aklımda. İlk oyunumda gereğinden fazla harcama yapmayı göze alıp işlemlere başladım. Peki ne kadar başarılı olabildim? Devamı yazı dizisinde.

Toplam Görüntüleme: 624 ,

Leave A Reply (No comments So Far)

Henüz Yorum Yapılmamış

↓
%d blogcu bunu beğendi: