Mobil Kazançlar, Bölüm 2: Oyunun Yapılması ve Yayınlanması

super marioBir önceki ön hazırlık aşamasında yoğun bir araştırma aşamasına girmiş ve sonunda kelime araştırmasını da yaparak kriterlerime uyan bir kod bulmayı başarmıştım, şimdi ise işin teknik tarafı başlıyordu; oyunu reskin yaptırıp kendi reklam kodlarımla da değiştirdikten sonra google play’e sunmalıydım.

Bu aşamanın çok zorlu geçtiğini belirtmeliyim, çünkü Türkiye’de bu işi yapan neredeyse yok denecek kadar az, yapanlar da çok fazla fiyat çekebiliyor. Çok bilmediğim için de seçtiğim oyunun grafikleri oldukça fazlaymış, bu da fazladan grafiker işi demek o yüzden de verilen fiyatlar pek uygun değildi. İlk oyunum için biraz fazla harcamayı göze almıştım ancak tasarruf etmem de önemliydi, çünkü işin en çok para götüren reklam tarafı vardı bir de.

Bu tarz durumlar için (kodlama vb., ucuz işçilik) sıkça başvurduğum bir yer olan fiverr.com’a ilan verdim, kendim de arayıp kişilere oyunu inceleterek (kodları vermeden) fiyat teklifi istedim. Fiyatlar çok fark ediyordu, çok ucuza yaparım diyen de vardı çok pahalı fiyatlar isteyen de. Sonunda pazarlık vs. derken pakistanlı bir yazılımcıyla anlaştık ve 230 dolar karşılığında oyunu yapacak ve 1 hafta içinde teslim edecekti öyle de oldu ancak yayınlama kısmı oldukça zor geçti.

Oyun yayınlanmadan önce aynı yazılımcı zaten oyuna benim reklam kodlarımı (admob) eklemişti ancak dediğim gibi ilk oyunum olduğu için denemeler yapmak zorundaydım. Bu sefer denemek istediğim şey ise oyun için satın almaydı. Acaba oyuncular para ödemeye ne kadar gönüllüydü bunu merak ediyordum. Başka bir yazılımcıyla daha anlaşarak oyunun içine ”oyun içi satın alma” eklettim, bu da bana yaklaşık 100 dolara mal oldu. Ancak yine sancılı bir süreçti, 4-5 günde yaparım diyen yazılımcının hatasız şekilde teslim edebilmesi yaklaşık 15 gün sürdü ancak bu sadece bekleyerek geçmedi, gönderdiği revizyonları deneme, hata bulma, bildirme, tartışma vs. vs.  derken oldukça sinir bozucu bir süreç oldu, maalesef insanlar iddia ettikleri gibi profesyonel olmayabiliyorlar.

Oyunun kod, reklam ekleme, oyun içi satın alma bölümleri artık eklenmişti. Oyunu google play’e ekledim ve tanıtımını yapmak üzere google’ın izin verdiği ölçüde bir isim, ön açıklama ve açıklama bölümlerini kendim Türkçe, İngilizce ve Almanca olarak yazdım, dil bilgim bu kadarına izin veriyordu 🙂

Daha sonra, daha fazla ülkeye hitap edebilmek adına açıklama ve isim bölümlerini 5’er dolar karşılığında İspanyolca, Arapça, İtalyanca, Portekizce gibi nüfusu çok olan ülkelerin dillerine de çevirttim ve panelden ekledim.

Ortaya çıkan ilk oyunum Super Mario tarzında bir oyun olmuştu ancak ismi farklıydı, çünkü ismin telif haklarından ötürü bu markayı kullanamıyordum.

İşte ilk oyunum; Super Sam Adventure World: incelemek isteyenler için google play linki: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.serdar.SuperSamAdventureWorld 

Yazı dizisi reklam çalışmalarıyla devam edecek…

Toplam Görüntüleme: 450 ,

Leave A Reply (No comments So Far)

Henüz Yorum Yapılmamış

↓
%d blogcu bunu beğendi: