Mobil Kazanç, Bölüm 1: Ön Hazırlık

mobil oyunMobil oyun sektörüne girmeye karar vermiştim ancak önümde daha uzunca bir yol vardı, çünkü daha önce hiç denemediğim bir alandı ve bu konuda bilgi alabileceğim (birkaç r10 forumcusu hariç ki onların da bilgi birikimi azdı) çevremde çok fazla kişi yoktu. O yüzden deneme yanılma yöntemiyle gidip neyin işe yaradığını neyin yaramadığını kendim görmeliydim.

Dediğim gibi daha önce girmediğim ve çok teknik bir sektör; örneğin ben mobil oyun yapmayı, kodlamayı, grafik ve karakter hazırlamayı bilmiyordum, bunu nasıl halledecektim? Başkasına yaptırmak her zaman bir çözüm ancak bunları sıfırdan istediğinizde istenilen rakamlar dudak uçuklatan cinsten ve bilgi sahibi olmadığım bir alana böyle büyük yatırımlarla (20-30 bin TL minimum!) girmek hiç mantıklı değildi.

İşin ön hazırlık tarafının çoğu araştırmakla geçti ve aklıma şöyle bir fikir belirdi; wordpress temaları gibi hazır kod veya şablon satanlar yok mu acaba? Evet vardı. Bunun için kurulmuş 5-6 tane güzel site de mevcuttu. Kişiler zaten yaptıkları oyunları yayınladıktan sonra satışa çıkartıyorlar ve kodlama vs. bilmeyen insanlar da bu kodlar satın alıp değiştirip tekrar yayınlayabiliyordu, bir nevi klon mantığı. Bu işi test etmem için biçilmiş kaftandı ve hemen kodlar arasında gezmeye ve araştırmalara başladım.

Klon Mantığı/Android/İOS Game Reskin Nedir?

Bu konuda da bilgi vereyim arkadaşlar. Dediğim gibi kod sahibinden oyunun kodlarını ve grafiklerini satın alıyorsunuz, çoğu şey aynı kalıyor, karakterleri veya genel şablonu değiştirerek (grafiklerde ve kodlamalarda oynama söz konusu) yeni bir oyunmuş gibi google play’e veya ios’a ekleyebiliyoruz.

Mesela kule savunma oyunlarını bilirsiniz (tower defense), bu kodu alan bir kişi kule savunma mantığı aynı kalmak üzere insanlara karşı değil de zombilere karşı savundurup yeni bir oyun türetebiliyor. Oyun yine kule savunma oyunu ama savunanlar ve saldıranlar değişmiş oldu, işte buna re-skin deniliyor.

Kelime Araştırması:

Mobil oyun sektöründe de kelime araştırması söz konusu. Çünkü ‘oyun’ gibi çok önemli ve milyon dolarlık bir kelimede ilk sıralarda çıkmanız neredeyse imkansız, o yüzden aranan kelimelerde bir oyun yapmak daha mantıklıydı, en azından pastadan bir pay almak için (mesela araba yarışı oyunları, zombie oyunları vb. bunların hepsi keyword kelimeler)

Ben ise alabileceğim kodlar üzerinden araştırma yapıyordum ve bir tane buldum, araması oldukça yüksek olan ‘super mario’ klonu şeklinde bir kod vardı. Bu kodu 120 dolar karşılığında satın aldım.Ayrıca 25 dolar daha ödeyerek kendime bir google developer hesabı açtım, uygulama yayınlamak için gerekli bir hesap bu.

Şuana dek; kelime araştırması yapıldı ve iyi araması olan bir kelimeye sahip, oldukça da kaliteli bir oyun olan kodu satın almıştım ancak buraya kadar paranın hallettiği şeyler bitmiş zorlu bir süreç başlamıştı; oyun nasıl yeniden düzenlenecekti? (reskin)

Devamı bölüm 2’de…

Toplam Görüntüleme: 528 ,

Leave A Reply (No comments So Far)

Henüz Yorum Yapılmamış

↓
%d blogcu bunu beğendi: