Google’dan Para Kazanmak

google'dan para kazanmak

google paraİnternet para kazanmak denildiğinde insanların aklına ya çok basit şeyler, mesela tıkla kazan, mail oku kazan, anket doldur para kazan gibi, ya da gözlerinin önüne filmlerde gördükleri kapşonlu bilgisayar uzmanları gibi üst düzey teknik bilgi sahibi insanlar gelmektedir. Düşülen bir diğer yanlış ise; internetten para kazanabilmek için illaki büyük bir buluş yapmanın (facebook, youtube vs. gibi) gerektiğine inanmaktır.

Halbuki insanların anlamadığı şey; günlük olarak kullandıkları internet sitelerini bu sefer para kazanmak amacıyla kullanarak internetten para kazanabilecekleridir. Örneğin Google’dan para kazanmak bunlardan bir tanesidir. Yıllardır Google sadece bir arama motoru olmamış aynı zamanda sunduğu para kazanma fırsatıyla birçok kişi için bir gelir kapısı olmuştur.

Google’dan Nasıl Para Kazanılır?

Google’dan para kazanmayı anlamanız için iki servisi hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Google reklam vermek isteyenler için ‘’Google Adwords’’ adlı bir hizmet sunmuştur, ürünlerinin veya web sitelerinin reklamını yapmak isteyen kişiler burada reklam yapmaktadırlar. Google ise bu reklamları 2 şekilde yayınlamaktadır; 1. Arama alanının üstünde ve sağ tarafında 2. Kendisine kayıtlı kazanç ortaklarının web site veya bloglarında. Burada bizi ilgilendir 2. Kavram, eğer bir bloğunuz veya bir web siteniz varsa ( yoksa 3 dakika içerisinde Blogspot aracılığıyla bir blog açabilirsiniz, yine wordpress gibi kolay bir sistemi kullanarak web site kurabilirsiniz, bunların olmaması bahane değildir.) ‘’Google Adsense’’ e kayıt olarak web sitenizle alakalı reklamların sitenizde çıkarıp, gelen ziyaretçilerin bu reklamlara tıklaması yoluyla reklam gelirleri elde edebiliyorsunuz.

Bu çok daha enine boyuna tartışılabilecek ve anlatılacak bir konu, ancak burada anlatmak istediğim farklı bir durum var. Para kazanmanın yolları için bakış açınızı değiştirmelisiniz. Google’u herkes arama yapmak amacıyla kullanıyor, siz para kazanmak için nasıl kullanabileceğinizi araştırmalısınız. Bunu tüm diğer kullandığınız online sistemler için sorgulayabilirsiniz, örneğin çok revaçta olan alışveriş sitelerinin benzer özellikte kazanç programları bulunmaktadır.

İşin özü, para kazanma aslında neye baktığınıza ve neye bakmadığınıza göre değişen bir kavramdır, her şeyden para kazanılabilir, yeter ki siz bakmasını bilin.

Google’dan Başka Nasıl Para Kazanılır?

Google adsense’i başa aldım çünkü adsense google tarafından direkt olarak sunulmuş bir kazanç sistemidir. Bir web siteniz, bloğunuz, youtube kanalınız varsa adsense ile az veya çok kazanabilirsiniz. Buradaki az veya çok kavramı site/blog ve youtube kanalınızın kategorisine ve ziyaretçi sayınıza göre değişmektedir. Mesela ”banka kredileri” hakkında bir sitedeki reklamlar ile ”perdeler” arasındaki tıklama başı kazanç oranları çok büyük farklılıklar gösterir. Ayrıca sitenin dili de tıklama başı kazanç miktarları için önemlidir, mesela en fazla ingilizce site/blog/youtube kanalı vs. kazandırır. Tıklama başı kazançların farklı olmasının sebebi yukarıda bahsettiğim gibi ”adwords reklamları”ndaki rekabettir. Google tıklama başı ne kadar çok kazanırsa siz de o kadar çok kazanırsınız!

Yukarıda bahsettiklerimin hepsi direkt ”google’dan para kazanmak” üzerine kuruludur, daha doğrusu sunmuş olduğu kazanç sistemleri ile. Google’dan bir de dolaylı yoldan para kazanmak vardır; bildiğiniz üzere google dünya üzerinde en çok kullanılan arama motorudur ve internetten hangi sistemi kullanarak para kazanmaya çalışırsanız çalışın ziyaretçiye ihtiyaç duyarsınız. Yani sitenizi veya benzer sistemlerinizi ziyaret eden yoksa veya çok azsa para kazanma şansınız da o kadar azalır. Ziyaretçi çekmenin bir numaralı yolu ise yine google’dan geçmektedir. Siteniz önemli kelimelerde (veya geniş farklı gelimelerde) ne kadar yukarılarda çıkıyorsa o kadar çok ziyaretçi çekersiniz, ne kadar çok ziyaretçi o kadar çok para demektir. Daha fazla ziyaretçi için de SEO (arama motoru optimizasyonu) yapmak, sosyal medya ağlarını, youtube gibi doğru kullanıldığında çokça ziyaretçi getiren sistemleri kullanmak şarttır. Unutmayın ne kadar çok ziyaretçi, o kadar çok para! Ayrıca kurduğunuz site, blog, kanal vb. sistemler kaliteli ve güncel içerikler sunmalıdır. Master kazanç içerisinde bu sistemler enine boyuna anlatılmıştır, burada özet geçmek durumunda kalsam da internetten para kazanma üzerine kurulu her sistemin belkemiğini Google oluşturur!

Toplam Görüntüleme: 5076 ,

Leave A Reply (No comments So Far)

Henüz Yorum Yapılmamış

↓
%d blogcu bunu beğendi: