E-ticaret ile para kazanmak

E-ticaret yöntemiyle internetten para kazanma ülkemizde en çok uygulanılan ve en çok sevilen yöntemlerden bir tanesidir. Bazıları bu işi yarı profesyonel olarak sahibinden, gittigidiyor, sanal Pazar gibi web siteler aracılığıyla yapmaktadır, bazıları ise bir adım öteye taşıyarak kendi e-ticaret sitelerini kurarak tedarik ettikleri ürünleri burada satmaya çalışmaktadırlar. Bu durumların hepsinin kendine özgü yararları ve zararları bulunmaktadır.

Gitti gidiyor sitesini hepimiz biliriz, uzun sürelerdir burada insanlar ürünlerini satmaktalar, kar oranı oldukça yüksektir, çünkü satan kişilerin çoğu direkt tedarik edip (garanti vs. istemeyen ürünler veya illegal olarak getirilen ürünler, pasaport kaydı yapılmış iphone gibi) bu tarz sitelerde satışını yapmaktadırlar. Bu bir süre düzgün şekilde işlemiş ancak yakın zamanda devlet bu işe el atarak gitti gidiyor üzerinden ürün satan kişilere vergi cezaları yağdırmıştır. Ancak baktığımızda bu tarz kişilerin bu ticarete hala devam ettiğini de görüyoruz. Yani bu tarz bir  e-ticaret yapacaksanız bunu da göze almanız gerekmektedir.

e-ticaretBu işi legal olarak yapmak isteyen kişiler, e-ticaret sitesi ile para kazanma yöntemi için, her türlü belgelerini hazır edip, vergilerini de ödeyerek kendi siteleri üzerinden veya yine yukarıda bahsettiğim siteler üzerinden satış gerçekleştirebilmekteler. Ancak bunun da büyük bir riski vardır, çünkü e-ticaret sitenizin veya ürünlerinizin tutulması durumunda, tedarik fiyatları, stok gibi etkenler eklenince seri şekilde satış yapamazsanız veya uzun süre dayanacak bir sermaye ve maddi gücünüz yoksa işiniz zora girebilir.

Bu işte yapılan en büyük yanlış ise, trendyol, markafoni gibi alışveriş sitelerinin başarılarını görüp onlar gibi olmaya çalışanlardır. Bu son derece tehlikeli bir durumdur, çünkü bu tarz siteler bir günde bu popülariteye kavuşmamışlardır, bunu göz ardı ederseniz ve yeterli sermaye ile girmezseniz bu işe çok büyük zarar etmeniz muhtemeldir ki her gün açılıp kapanan onlarca sözde fırsat siteleri bu kanıyı doğrulamaktadır. Örnek almakta bir sakınca yok ancak bu örneği çok iyi şekilde incelemek gerekiyor, o fırsat siteleri büyük ölçeklerde satışlar yaptıkları için tedarik fiyatları oldukça uygundur, siz aynı ürünler tedarik etmeye kalktığınızda önünüze 2-3 katı fiyat çıkabilir, bu durumda üstüne bir de kar koymanız gerekiyor ve ürünü de çok daha pahalıya satmanız gerekiyor, siz müşteri olsanız hangisinden alırdınız? O yüzden örnek alırken çok ama çok dikkatli olmalı ve taklitten kaçınmalısınız.

Evet e-ticaret internetten para kazanmanın yolları arasında yine de en çok tercih edilen yöntemler arasında varlığını sürdürmektedir, yukarıdaki uyarılarıma dikkat ederseniz kim bilir sizin de çok iyi bir e-ticaret işiniz olabilir.

Bu Yazıyı Neden Yazdım?

Girişimcilik genel Türk insanının ruhuna işlemiş bir kavramdır. Normal bir işte çalışan her kişiden ‘’keşke ticaret yapsam’’, ‘’kendi işinin patronu olmak’’,  ‘’bir dükkan açıp işletsem’’ gibi cümleler duyarız. Bu düşüncelerde yanlış bir durum yok ancak maalesef küçük işletmelerin % 80’inden fazlası batar. İnternetteki alışveriş furyasını gören girişimci ruhlu insanlarımızı yine aynı mantaliteyle, pek de bilgisi olmadan bu işlere girmek isteyebilmekte. Mesela ‘’internetten telefon satsam, aylık 100 tane satılsa, şu kadar kar…. gibi) Vergi, rekabet, bilgisizlik, reklam eksikliği, bütçe eksikliği gibi durumlar pek göz önüne alınmadığı için çoğu zaman bu düşünceler başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Evet e-ticaret dünyası çok büyük ve kazançlı bir pasta, bu pastadan bir dilim de siz almak istiyor olabilirsiniz ancak çok dikkatli olmalı ve hesabınızı kitabınızı çok iyi şekilde yapmalı, e-ticaret yapacağınız alanları ve rekabet durumlarını mutlaka incelemelisiniz.

Toplam Görüntüleme: 4811 ,

Leave A Reply (No comments So Far)

Henüz Yorum Yapılmamış

↓
%d blogcu bunu beğendi: