CPA Marketing İle Para Kazanma

CPA Marketing Nedir?

İngilizcesi Cost Per Action olan bu kısaltma PPA (Pay Per Action)  olarak da bilinir ve Türkçeye tam çevirisi ‘’Hareket Başı Ödeme/Kazanç’’ şeklinde çevirmek mümkündür. Daha rahat anlamanız için ise buna ‘’İşlem Başı Kazanç’’ olarak görebilirsiniz.

Cpa Marketing İle Nasıl Para Kazanılır?

CPA , Satış ortaklığının bir koludur ve arasında bazı farklar bulunmaktadır. Bildiğiniz üzere satış ortaklığı sisteminde komisyon kazanmak için belli bir ürünün satışına aracılık etmiş olmak gerekiyor, yoksa herhangi bir komisyon kazanamıyoruz. CPA sisteminde ise satış yapmak şart değildir. Hiçbir satış gerçekleştirmeden insanlara basit bir formu doldurtarak ( Bu form ad, soyad, şehir vs. olabilir, sadece e-mail olabilir, sadece tel no olabilir, ve hatta sadece zip code (posta kodu) bile olabilir- promosyonu yapılacak siteye göre bu değişiklik göstermektedir.) para kazanmak mümkündür.

Ne kadar kazanırım?

Cpa sistemini kullanan reklam verenlerin belirlediği genelde sabit bir oranda kazanırsınız. Bu 0,50 TL’den 7-8 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Düşünün birini bir web sitesine yönlendiriyorsunuz, kişinin o siteyi kullanabilmesi için önüne bir form çıkıyor ve kişi o formu doldurduğu an siz komisyonu kazanmış oluyorsunuz. Daha sonra alışveriş yapsın yapmasın sizin probleminiz değil!

Peki insanlar o formları neden doldursun?

CPA sisteminde genelde ziyaretçiye bir teklif sunulur. Örneğin mail adresinizi bırakın ve Iphone 5 çekilişine katılın! , veya ücretsiz bir deneme ürünü gönderilecek olabilir; adınızı, soyadınızı ve adresinizi bırakın size ücretsiz makyaj seti gönderelim! Gibi. Daha birçok kolu vardır, örneğin banka kredileri, online oyunlar (evet birine oyun oynatarak para kazanabilirsiniz!) , private shopping siteleri (trendyol, markafoni gibi).

Yani özellikle ziyaretçi odaklıysa doldurmaması için hiçbir sebep yoktur. Şöyle düşünün banka kredisi arayan birini online bir sisteme yönlendiriyorsunuz, banka o kişiye diyor ki mail adresinizi, tel numaranızı, tc kimlik numaranızı bırakın, ne kadar kredi alabileceğinizi size bildirelim, ben size soruyorum şimdi neden doldurmasın?

Bu tarz işlemlere ‘’CPA Offer’’ denilir, ve yüksek oranda geri dönüş sağlamasının nedenleri;

-Üyelik ücretsizdir, sizin komisyonu kazanabilmeniz için ziyaretçiden herhangi bir ödeme, kredi kartı bilgisi vs. alınmasına gerek yoktur.

  • Bu bir çekiliş olabilir. Kim ücretsiz olarak bir Iphone, Samsung Galaxy S3, Notebook, Ipad 2 kazanmak istemezki? Heleki çekilişe katılmak ücretsiz ise.

  • Ücretsiz bir ürün gönderilecek olabilir; Kayıt yaptırdığınız taktirde denemeniz için size numune adı verilen ücretsiz ürün gönderimi yapılıyor olabilir, yine soruyorum bedava sakız dağıtılsa sıraya geçtiğimiz bir dünyada kim ücretsiz ve kıymetli ürünler istemez?

Bu işten bu şirketlerin çıkarı ne? Neden bu paraları ödüyorlar?

Gayet basit. Müşteriye ulaşmanın en kolay yolu odaklı müşteri ile iletişim halinde olmaktır. Doldurttuğunuz formun içeriği ne olursa olsun bir şekilde şirket ve üye arasında iletişim kurulmasına olanak tanır. Şirket potansiyel müşteriyle mail, telefon, posta gibi yöntemlerle iletişime geçer ve ürününü satar. Yani bu durumda herkes karlıdır.

Ben hala anlayamadım CPA mantığını diyorsanız bir örnekle çok NET bir şekilde anlatacağım, bu sefer anlayacağınızdan emin olabilirsiniz:

ÖRNEK:

Eminim hepiniz Trendyol’u duymuşsunuzdur, aktif olarak üye olmuş olun veya olmayın eminim duymuşsunuzdur. Trendyol’da CPA yöntemini kullanan bir ‘’Reklamveren’’ dir. Satış ortaklığı linkiniz ile birini bu siteye gönderdiğinizde karşına aşağıdaki ekran çıkar:

cpa marketing

Gördüğünüz üzere kişinin % 90’a varan indirimlerden faydalanabilmesi için ‘’tek yapması gereken’’ mail adresini yazıp Hemen Üye Ol butonuna tıklamasıdır. Bu üyelik ücretsizdir.

Aynı şekilde sizin de komisyon kazanabilmeniz için gönderdiğiniz ziyaretçinin tek yapması gereken o gördüğünüz mail adresini bölümüne mail adresiniz yazıp onaylamasıdır. Peki doldurduğunda ne olur?

Şu olur; Trendyol’u ele alacak olursak; Trendyol gönderdiğiniz kişinin alışveriş yapıp yapmamasında bakılmaksızın, her ücretsiz üyelik başı 2,30 TL ödemektedir. Ayrıca gönderdiğiniz kişinin alışveriş yapması durumunda, ilk alışveriş için 13,00 TL ödemektedir.

Tabi bunu genel bir tabir olarak almayın, her reklamveren için bu durum farklıdır, daha fazla komisyon veren daha az komisyon veren, satıştan + pay veren reklamveren siteleri de bulunmaktadır, bu sadece Trendyol örneğidir. (CPA kampanyaları zamanla değişiklik gösterebilir veya kaldırılabilir.)

Başka bir örnek ise; Hepimizin artık yakından tanıdığı n11.com ilk çıktığı sıralarda CPA kampanyası başlatmış ve her yeni üye için 5 TL vermişti. Yani insanların sadece basit bir formu doldurması karşılığında.

Şimdi düşünün alışveriş konusunda bir web siteniz var diyelim ve sitenizden Trendyol’a günlük 100 kişiyi yönlendiriyorsunuz, bunlardan % 10’u ücretsiz üye olursa 2,3×10= 23 TL kazandınız. Bu 10 kişiden sadece 2 kişisi dahi alışveriş yapsa 13×2=26 TL daha kazandınız. 23+26=49 TL, düz hesap 50 TL diyelim, aylık geliriniz 50×30= 1500 TL olacaktır!

Ve gördüğünüz üzere herşeyi minimum olarak hesapladım! CPA marketing satış ortaklığı sistemine göre daha komplike bir sistemdir, ancak satış olmak zorunda olmadığı için veya para kazanmak için basit işlemler gerektiği için (bir formun doldurulması gibi) oldukça kazançlı bir kazanç sistemidir.

Daha fazla detay Master Kazanç içerisinde bulunmaktadır.

Toplam Görüntüleme: 5523 ,

Leave A Reply (No comments So Far)

Henüz Yorum Yapılmamış

↓
%d blogcu bunu beğendi: