Çağımızın yeni fenomeni: Mobil Kazançlar

mobil-uygulamalarTeknoloji geliştikçe ilgi alanları da farklı yerlere kayabiliyor ve her zaman bir kural vardır genel ilgi neredeyse para da oradadır. Ben yıllardır internetten para kazanılan mecralarda sadece ihtiyaçtan değil meraktan da veya alternatif kazanç kaynakları bulabilir miyim düşüncesiyle birçok alanda denemeler yaptım. Hatta bunların içinde forex bile dahil. Elbette her daim kazançlı ve en iyi bildiğim iş olan satış ortaklığının ben de yeri ayrı ancak hem bu işle geçinen hem de internetten para kazanma sektöründe eğitmen bir kişi olarak yeni yöntemler denemek benim için hem bir görev hem de heyecan verici maceralar olmakta.

Son denemem ise mobil kazançlar üzerine oldu. Bildiğiniz gibi artık neredeyse her şeyin bir uygulaması mevcut ve özellikle mobil oyun sektörü inanılmaz boyutlara ulaştı. Mobil oyunlar neredeyse bilgisayar kalitesinde olmaya başladı. İnsanların uygulamalara büyük ilgi göstermesi burada büyük kazançlar olabileceği kanısını uyandırdı ben de ve doğru da. Ancak kolay mı? Yapılabilirlik derecesi ne? Ne kadar emek ve sermaye gerekiyor? Bunların muhasebesini iyi yapmak gerekiyor. Bu alanda yağtığım denemeleri kaleme aldığım bir yazı dizisini yakın zamanda yayınlayacağım, kazançlarımı ve harcamalarımı da göstererek bu alanla ilgilenenler varsa sizlere de ipucu olacağını düşünüyorum.

Ancak bu makalenin amacı mobil kazançlar üzerine bazı bilgiler vermek.

Nedir bu mobil kazançlar?

Mobil kazançları aslında 3 ana bölüme ayırabiliriz, bunların sadece biri kullanılabileceği gibi 2 tanesi birlikte de kullanılabiliyor. İşte o bölümler:

  1. Reklam Kazançları: Birçok uygulamanın ana geçim kaynağı reklamlardır. Google admob (adsense’in mobil versiyonu, google oldukça yüksek rakamlara satın aldı) gibi reklam netwörkleri aracılığıyla reklamlar uygulama içine gömülür, bu reklamlar açılan reklam, banner, video reklam şeklinde olabilir. Zaten birçok ücretsiz uygulamada bunları mutlaka görmüşsünüzdür, özellikle telefonda oyun oynayanlar bu reklamları çok iyi bilirler (video izle kredi kazan, bölüm aç vb.) Reklam kazançları iyi getiriler sağlayabilir ancak bu oranlar uygulamanın popüler olduğu ülkelere göre büyük farklılıklar göstermektedir, yani mantığı adsense ile aynı. Nasıl ziyaretçi sayısı aynı olan bir Türkçe site ile İngilizce site arasında reklam gelirleri açısından uçurumlar varken uygulamalar için de durum aynıdır.
  2. Oyun İçi Satın Alma: Bu uygulama sahiplerinin diğer bir gelir kaynağıdır. Özellikle oyunlarda sıklıkla kullanılır. Ücretsiz indirilen oyunda karakter, tank, top, tüfek vb. geliştirmek için oyunculara premium hesap, paketler sunulur ve paketler satın alındığında miktarın % 70’i kazanılır. % 30 google komisyonu, İOS için miktarı tam olarak bilmiyorum.
  3. Ücretli Uygulamalar/Oyunlar: Uygulama veya oyunlar direkt olarak ücretli olarak sunulur ve kişi uygulamayı indirmeden önce ücretini ödemek zorundadır, % 70’ini kazanma burada da aynen geçerlidir. Mesela bir uygulama yaptınız ve 10 TL’ye satıyorsunuz, biri satın aldığında o satın almadan 7 tl kazandınız demektir bu.

Mobil oyun sektörü günlerce emek verip çok az kazananlarla büyük kazanan veya sermayesi büyük şirketlerin yaptığı oyunlarla büyük paralar kazanan kişi ve kurumlardan oluşmaktadır. Bizim gibi insanların amacı elbette bu büyük pastadan küçük de olsa biraz pay alabilmek ancak bunun çok da kolay olmadığını yazı dizisinde bulabilirsiniz.

Devam edecek….

Toplam Görüntüleme: 816 ,

Leave A Reply (No comments So Far)

Henüz Yorum Yapılmamış

↓
%d blogcu bunu beğendi: