Büyük Hizmet: Adım Adım Facebook’tan ”dolaylı” olarak para kazanmak

facebooktan para kazanmakBugünkü konumuzun başlığı facebooktan para kazanmak değil, dolaylı olarak facebook’u kullanarak internetten para kazanmak. Facebook’un mobil oyun reklamları haricinde bilinen bir gelir dağıtım sistemi yok. Mesela google web sitesi sahipleri için reklam ağı olan ‘Adsense’e, mobil uygulama/oyun sahipleri için ise Admob’a sahip. Google kişisel web sitelerde yayınlanan reklamların % 51’ini yayıncıya ödüyor. Yani direkt google’dan para kazanabiliyorsunuz ancak facebook için aynı durum söz konusu değil. Ancak bildiğiniz gibi facebook çok büyük bir kitleye sahip ve insanların çoğunun vakti bu sosyal ağda geçiyor, hal böyle olunca ziyaretçi anlamında çok büyük bir potansiyele sahip. Bu potansiyelin en çok kaymağını yiyen ise haber siteleri, mizah siteleri, video siteleri gibi insanların sadece kendisinin tıklamakla kalmayıp beğenip paylaşarak sahibine ücretsiz ziyaretçi çektiği siteler. Umuyorum burada bir ışık yanmıştır, facebookta bir iş yapacaksanız ve reklamlara bağlı kalmadan tıklama vs. almak istiyorsanız, bunu insanların beğenip paylaşacağı şeyler kategorisinden yapmalısınız.

Facebook’tan dolaylı olarak nasıl para kazanabiliriz?

Size birazdan anlatacağım sistem az da olsa sermaye gerektirir. Sıfır sermayeyle iş yapmak günümüzde oldukça zorlaştı, keşke mümkün olsa ancak hiç sermaye koymadan çok nadir veya çok uzun sürüyor bu tarz işler. Bu süreçte de kişiler işten soğuyup bırakabiliyor. Ancak biraz sermaye çıkarak bu engeli ortadan kaldırabiliriz, sermaye dediğim de 500-600 TL gibi rakamlar, gözünüz korkmasın 🙂

Adım 1: Bir web sitesi ya da blog kuruyoruz. Web sitesi daha iyi olacaktır ancak buna bütçe ayırmak istemeyenler için blog da opsiyonel. Ben web sitesi kurmayı bilmiyorum diyorsanız bildiğiniz üzere sizler için Web sitesi kurma rehberini ücretsiz yaptım, buraya tıklayarak siteye gidebilir ve web sitesi kurma rehberini ücretsiz edinebilirsiniz. Masrafınız sadece hosting ve domain olacaktır.

Nasıl bir site: Haber, video, mizah, ilginç olaylar, magazin, yerel tarzda bir site kuruyoruz. Önemli not: Bu gidin genel bir haber sitesi kurun çok başarılı olursunuz anlamına gelmiyor, biraz daha özele yani ‘niche’ alanlara inmelisiniz. Master Kazanç sahipleri ne dediğimi çok iyi anlayacaktır, mesela genel haber sitesi değil de ‘izmir’e özel bir haber sitesi, yemek sitesi değil karadeniz yemeklerine özel bir site, anlayabildiniz mi? Rekabetten uzak durmaya çalışıyoruz. Ancak aşırı da önemsemiyoruz çünkü ana kaynağımız facebook olacak.

Adım 2: Sitemizin kategorisine uygun bir facebook sayfası açıyoruz, eğer beğenilitesi yüksek bir sayfanız varsa, reklam ücretleri (yani beğenen kişi başı ödediğiniz rakam) oldukça düşük oluyor. Karadeniz yemekleri konusunda bir site açmıştık diyelim, facebooktan ilgili kitleye odaklama yaparak sayfayı hızlı bir şekilde beğendiriyoruz. İlk etapta 10 bin kişi yeterli. Bu aşamada reklam verirken en az 3000 kişi de ücretsiz beğeni alacaksınız, o yüzde 7000 kişinin parasını ödüyoruz. Bu rakam bütçeye göre farklılık gösterebilir, gücünüz 30 bine yetiyorsa onu 5 bine yetiyorsa onu ödersiniz, ziyaretçileriniz ve dolayısıyla kazançlarınız da ona göre olacaktır.

Adım 3: Adsense başvuruyor ve kabul edildikten sonra reklam yerleşimlerini yapıyoruz (bu aşamadan önce sitemize en az 20 tane içerik girmiş olmamız ve iletişim, hakkımızda vb. sitelerde standart bulunan sayfaları tamamlıyoruz.)

Adım 4: Her gün 2-3 tane içerik girip facebooktan paylaşıyoruz. Sizin paylaşımlarınıza direkt tıklayanlar, paylaşanlar vs. derken hatrı sayılır bir hitin sahibi oluyoruz.

Böylece az veya çok bir gelirin sahibi oluyoruz, bu zamanla artacaktır, sizin emeğinize ve yaptığınız işin kalitesine bağlı. Her gün hamsi buğlama paylaşırsanız bu iş olmaz tabi ki 🙂

İpucu: Sitenizi içerik olarak tıkanmayacak bir alanda yaparsanız daha rahat içerik girersiniz, hadi benden size kıyak olsun: Turizm, gidilecek görülecek yerler 🙂 Bunu genel veya bölge odaklı yapabilirsiniz, güzel bir manzarayı, tarihi bir yeri kim beğenip paylaşmaz ki? Ayrıca bu alandaki reklam gelirleri de oldukça yüksektir.

Sevgili arkadaşlar, bu sistemi ben 5 dk içinde uydurdum ve uydurmakla kalmayıp test ettim, facebooktan sayfa açıp 1.200 kişiye ücretli olarak beğendirdim (facebook reklamlarını kullanarak, sağda solda satılan saçma teklifler değil) 500-600 kişi de kendisi beğendi ve 4-5 günde 1-1.5k hitlere çıktım. Baktım oluyor, orada bıraktım bir ara vakit bulduğumda devam edeceğim inşallah 🙂

 

 

Toplam Görüntüleme: 720 ,

Leave A Reply (No comments So Far)

Henüz Yorum Yapılmamış

↓
%d blogcu bunu beğendi: