Booking Satış Ortaklığı Programı ile Para Kazanma

Bu yazımda sizlere booking.com’un satış ortaklığı programı ile nasıl para kazanabileceğinizden bahsetmek istiyorum. Bizler satış ortaklığının ne kadar büyük bir kitleye hitap ettiğini ve kazanç imkanlarının ne kadar büyük olduğunu birçok kez anlatsak da insanlara bazen çok inandırıcı gelmeyebiliyor. Bilinmeyen bir alan olduğu için bunu normal karşılamakla beraber gözlerinizi açmak adına bu yazıyı yazmak istedim. Böylece çok büyük şirketlerin bile yüksek komisyonlarla satış ortaklığı programları olduğunu ve bu işin ne kadar büyük bir iş olduğunu göreceksiniz.

Booking.com Nedir?

Bilmeyen, en azından internette rast gelmeyen var mıdır bilmiyorum ancak booking Türkiye’nin değil dünyanın en büyük online rezervasyon şirketidir. Hayatınızda bir kez olsun tatil veya otel araştırması yaptıysanız mutlaka karşınıza çıkmıştır. Booking aracılığıyla insanlar dünyanın herhangi bir yanına yapacakları seyahat için otel, pansiyon vb. rezervasyonlarını online olarak gerçekleştirmekte ve hatta ödemeyi otelde yapma imkanı sunmaktadır. Genel olarak da en ucuz fiyatları en geniş otel ağıyla sunmuş olduğu için dünyanın dört bir yanından kişilerce tercih edilmektedir. Büyüklüğünü anlamanız için şöyle bir örnek vermek gerekirse; Türkiye üzerindeki büyüklü küçüklü bütün acentaları (bunlara çok bilinen markalar da dahil) bir araya getirsek booking’in % 10’una ulaşamazlar! Alexa verilerine göre DÜNYA üzerinde en çok ziyaret edilen 97. Sitedir. Büyüklüğünü ve hacmini varın siz hesaplayın.

Tabi ki amacım burada booking’i övmek değil, bu denli büyük ticaret hacmine sahip bir şirketin bile işlerini satış ortaklığı ile yürüttüğünü ve bu programın herkese açık olduğunu sizlere göstermek.

Booking.com İle Nasıl Para Kazanılır?

Öncelikle buraya tıklayarak Türkçe satış ortaklığı programına kayıt olabilirsiniz. Kayıt olduktan sonra sizden bir site doğrulanması istenecek, bunu da yaptıktan sonra artık panele giriş sağlayabilir ve dünya devi booking.com’u ve/veya içindeki otelleri önererek internetten para kazanabileceksiniz.

Size pastanın büyüklüğü hakkında bir ipucu vermek adına birkaç örnek vermek istiyorum. İnternette tatil veya otel araştıranlar bilir; araştırmaya başladığınızda sizlere birçok site otel tavsiyelerine bulunur veya en uygun fiyatları/ fiyat karşılaştırmalarını görebileceğiniz sizi farklı acentalara yönlendiren siteler görürsünüz. (Not: Hiç dikkat etmediyseniz 5 dk araştırma yapın) Daha sonrasında hoşunuza giderse rezervasyon yaparsınız. Bu fiyat karşılaştırması yapan, otel, bölge vs. öneren siteler TV’lere dahi reklam veriyor, her yerde reklam yapıyor. Hiç düşündünüz mü neden diye? Hayır olsun diye mi? Sizin cebinizi çok düşündükleri ve aman A kişisi tatilini ucuza getirsin diye mi? Yoksa tamamen duygusal olabilir mi? Şimdi bir ışık yanmıştır kafanızda eminim, insanlar bunca yatırımı boşa yapmıyor tabi ki her rezervasyondan para kazanıyor. İşte booking gibi siteler de buna imkan vererek hem potansiyel müşteri gönderene para kazandırıyor hem de kendisi kazanıyor, win-win. Her zaman dediğim gibi satış ortaklığı sistemi kazan-kazan esasına bağlıdır.

Booking İle Ne Kadar Kazanabilirim?

Booking.com’un satış ortaklığı programı ile aylık %40’a varan komisyonlar kazanabilirsiniz. Bu komisyonlar booking’in kazandığı paradan size komisyon olarak aktarılır toplam rezervasyon fiyatından değil yanlış anlaşılmasın, zira bu paranın büyük bir kısmını doğal olarak otellerin kendisi alıyor. Komisyon oranları %25’den başlıyor ve performansınıza göre değişiyor, aşağıdaki tablodan bunu daha net görebilirsiniz.

booking satış ortaklığı

Örnek: Daha net anlamanız için örnekle gitmek istiyorum. Şimdi bir kişi sayenizde booking sitesine gitti ve 7 günlük bir tatil için 1500 $ ödedi. Booking bu paradan otelle anlaşması olduğu kadarına onlara verirken kalan kısmını rezervasyon ücreti olarak alıyor. Bu durumda ilgili otele booking’in 1200 $ ödediğini düşünelim, kalan 300 $ ise şirkete gidiyor. Bu durumda müşteri sizin aracılığınızla gittiği için booking en az % 25lik bir kısmı size ödüyor, bu da 75 dolar gibi bir ücret yapıyor yani 225 TL! Dediğim gibi performansınıza göre bu rakam 120 dolar, 360 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Aylık bazda bakacak olursak booking’e aylık 5000 dolar civarında bir ciro yaptırmayı başarabilirseniz (tatil rakamları uçuk ve genelde çoklu gün üzerinden yapıldığı için bu rakam hiç de uçuk değildir.) siz de en az 1250 en çok 2000 dolar kazanabilirsiniz. Tabi ki bu bir anda olabilecek bir şey değil ancak özellikle yaz aylarında ulaşılabilecek bir rakam. 2000 dolardan bahsediyoruz arkadaşlar, yani 6.000 TL! Bu iş için 1 sene uğraşsanız ne olur? 1 sene emek verseniz bu parayı kazanma imkanınız var, seneye maaşınızın 6.000 TL olma imkanı var mı? İşte satış ortaklığının bu büyük ve ulaşılabilir kazanç imkanlarını seviyor ve bu yüzden bu işe bu kadar ağırlık veriyorum.

Hangi Yöntemleri Kullanabilirim? Yazardan Bir Not: Küçük Düşünün!

Burada küçük düşünmekten kastım ‘niche’ dediğimiz alt alanlara kaymaktır. Çünkü paranın çok olduğu her yerde rekabet de fazladır. Çok fazla ve aslında hiçbir zaman rekabet edemeyeceğin sitelerin arasına atlamak baştan kaybetmektir. Niche dediğimiz alt alanlar ise rekabetin daha az olduğu aynı konunun alt dallarıdır. Master Kazan sahipleri ne demek istediğimi hemen anladı ancak anlamayanlar için birkaç tüyo:

  • Yemek tarifleri bir ‘’alan’’dır. Antep Usulü Kuru Fasulye bir alt alandır.
  • Haber bir ana alandır, izmir çeşme haberleri alt alandır.
  • Tatil bir alandır, Antalya Kaş İlçesinde tatil ise alt bir alandır.
  • Otel bir alandır, side Kumköy otelleri ise alt bir alandır.

Büyük alanlarda büyük oyuncular, yani parası sermayesi, çalışanı ve bir planı olan insanların hepsi oradadır. Bizler onlarla rekabet edecek seviyede değiliz, ya da bugün başlasak belki 10 yıl sonra o seviyeye zor geliriz. O yüzden alt alanlara yönelmek çok daha doğru olacaktır.

Örneğin; Çeşme ile ilgili güzel bir blog hazırladınız, biraz emek harcayıp iyi kelimelerde güzel yerlere de getirdiniz. Artık bu site size bir ömür para kazandıracak bir kaynaktır. Tabi ki bunun ön araştırması, prejesi, reklam yerleşimi ve işin incelikleri mevcut, bunlar da master kazanç içerisinde mevcuttur, o yüzden burada açıklamam mümkün değildir.

Bu yazıyla amacım olan satış ortaklığının büyük potansiyelini ve bu potansiyeli kullanmanın da incelikleri olduğunu sizlere göstermekti, umarım başarılı olabilmişimdir.

Toplam Görüntüleme: 8530 ,

Leave A Reply (No comments So Far)

Henüz Yorum Yapılmamış

↓
%d blogcu bunu beğendi: