Bitcoin Nereye Gidiyor?

bitcoinBitcoin her internet girişimcisinin bir ara kafasını kurcalayan yahu yatırım mı yapsam acaba diye düşündüğü ancak çıktığı rakamları görünce ‘yok ya daha nereye çıkacak’ diye vazgeçtiği, ama inatla daha da çıkan sanal para birimidir 🙂

Evet ilginç bir tanım oldu ancak çevremde ne kadar tanıdığım profesyonel internet girişimcisi varsa bu düşüncelerden geçti ve hep birbirimize dert yanıyoruz. Hatta sırf bu yüzden altcoinlere (bir nevi kopya, farklı ve YENİ coin türevleri) yönelen birçok kişi tanıyorum.

Bitcoin nedir?

Bitcoin sanal bir para birimidir, yani TL, dolar, Euro nasıl bir para birimiyse bitcoin de bir para birimidir ve diğer para birimleri karşısında (parite) değer kazanır veya kaybeder. Bir para birimine ilgi ne kadar fazlaysa (talep) o kadar değerlenir, günümüzde doların bu kadar yüksek olmasının sebebi büyük taleptir. Bitcoin bilgisayarlarin CPU’ları kullanılarak ‘Mining’ dediğimiz teknikle çıkarılır ve kişiler arasında yer değiştirir. Sınırlı sayıda üretilerek devalüasyon olması engellenir. Bitcoin ile birçok yabancı şirket ödeme kabul etmekte olup artık yavaş yavaş normal para birimlerinin dahi önüne geçmektedir. Bitcoin diğer para birimlerine dönüştürülebildiği için altın gibi düşünebilirsiniz. Nasıl altını gidip domates almak için kullanmıyor yatırım amaçlı (yükseleceği umuduyla) alıyor ve saklıyorsunuz bitcoinin de mantığı budur.

İnsanların bu kadar kafasını duvarlara vurdurmasının sebebi ise önlenemez yükselişidir, zira ilk çıktığı sıralar 1 bitcoin= 1 dolar idi. Şimdi ne kadar biliyor musunuz? 09.08.2017 tarihi itibariyle tam 3.356 dolar! Yani o sıralar 10 tane bitcoin alıp köşeye atsanız, 10 dolarınız 100 bin tl olabilirdi!

Bitcoin gerçekten inanılmaz bir yükselişe sahip; bundan 7 ay öncesine kadar yine bir bitcoin aşkı tutmuştu beni ve ufaktan araştırmalara başlamıştım. O zamanlar 750 dolar civarında seyrediyordu 10 tane almayı planlamıştım ancak çok fazla yükselmiş olması yine beni korkutmuş ‘ya çok yükselmiş daha nereye gidecek’ diyerek vazgeçmiştim. Yani şuan 7500 dolar yatırımla 33 bin dolarım olabilirdi 🙂 Her şey nasip kısmet tabi ki ancak coinler gerçekten inanılmaz yükselişte, sadece bitcoin değil ethereum gibi alt coinlerde 10 dolarlardan 300 dolarlara çıkmış durumda. Parası olan yatırıcımların mutlaka önce araştırıp sonra değerlendirmesi gereken sistemler diye düşünüyorum, tabi biraz da cesaret gerek çünkü bitcoin geçen günlerde 700 dolar birden değer kaybetmiş (şimdi gördüm) paniğe kapılıp satmamak gerek.

Evet, bitcoin ve altcoinler (daha ucuz) bir yatırım fırsatı olarak karşımızda duruyor ve her geçen gün daha da değerleniyor. Siz ne dersiniz, kripto paralar olan coinlere yatırım yapılır mı bu saatten sonra? Yok ya daha nereye çıkacak 🙂 (bakalım bu yazıdan birkaç ay sonra bitcoin nerelerde olacak)

Toplam Görüntüleme: 568 ,

Leave A Reply (No comments So Far)

Henüz Yorum Yapılmamış

↓
%d blogcu bunu beğendi: