Affiliate Marketing Nasıl Bir İştir?

satis ortakligi nasil bir istir

satış ortaklığı nedirSatış ortaklığı, uluslararası adıyla affiliate marketing, diye arama yapıldığında internet ortamında görüyorum ki hep genel tanıtımlar yapılmış ve örnekler verilmiş. Her işin kendine göre artıları, eksileri ve bir takım özellikleri vardır. Mesela bir doktorun saygıdeğer bir mesleği, iyi bir maaşı ancak uzun çalışma saatleri, duygusal mesleki etkileri vb. durumlar vardır. Affiliate marketing işinde başarılı olmak için de bu kavramı ‘’bir iş’’ olarak görmelisiniz. Satış ortaklığı artılarının eksisinden çok daha fazla olduğu bir sistemdir. Biraz işin içine girecek olursak; 

Satış Ortaklığı’nın (Affiliate Marketing) Mantığı Nedir?

Aslında normal ticaret ve komisyonculuktan hiçbir farkı yoktur. Mantığı ise; Ürün sahibi ürününü veya hizmetini satış ortakları aracılığıyla çok daha büyük bir kitleye ulaştırır. Örneğin 1 kişinin yaptığı tanıtımla 100 kişinin yaptığı tanıtım bir olabilir mi? Yani burada amaç çok kişiyle geniş kitlelere ulaşmaktır, Örneğin Nokia firmasının her şehirde şube açması gibi.Satış ortağı ise herhangi bir ürünü olmadığı halde başkalarının ürünlerini pazarlayarak kendisine gelir sağlar. Yani her 2 tarafta bu işten karlı çıkar.

Affiliate Marketing Pazarlama İşi midir?

Kafanızda nasıl bir pazarlama anlayışı var bilmiyorum. Ancak satış ortaklığı sisteminde ürünler sadece belirli taktikler uygulanarak kimseyle muhattab bile olmadan pazarlama yapılır. Ayrıca dünya da içinde pazarlama olmayan bir iş yoktur. Ama sizin bildiğiniz pazarlama, kapı kapı dolaşıp insanlara bir şey satın alması için yalvarmaksa bunun satış ortaklığı sistemi ile uzaktan yakından alakası yoktur.

Affiliate Marketing Nasıl Bir İştir?

-Öncelikle son derece ciddi ve zengin baba,miras,loto gibi durumlar hariç normal hayatta asla kazanamayacağınız paraları kazanabileceğiniz bir iştir.

-Ne satıcıyı tanırsınız ne de alıcıyı!

-Alıcıya karşı hiçbir sorumluluğunuz yoktur.(Yardım,bilgi vb.)

-Kazanacağınız paraları almanız garanti ve önceden belirli miktarlar olduğu için bir sürpriz

yaşamazsınız.

-Kesinlikle ve kesinlikle yok üye bul, ona tıkla, bunu ikna et veya saadet zinciri tarzı bir iş

değil aksine alakası bile yoktur.

-Vergi vs. gibi konularda sorun yaşamazsınız, çünkü gelirleriniz size ödenmeden vergiler kesilerek devlete sizin adınıza ödenir.

Affiliate Marketing İle Ne kadar kazanılır?

Öncelikle bu sizin ne kadar çalıştığınıza, ne kadar bilginiz olduğunuza ,ne kadar sabırlı ve çalışkan olduğunuza göre değişir. Hatta buna ilave edebileceğimiz onlarca etken vardır. Örneğin ne kadar zekisiniz? Ne kadar çalışkansınız? Ne kadar sabırlısınız? Ne kadar şanslısınız?

Ben şahsen bu işin uzun süredir içinde olan biri olarak, hiç kazanamayanı da gördüm, aylık 100-200 TL kazanıp ‘’Allah bereket versin, sigara param çıktı, faturalar için param çıktı vs.’’ diyeni de gördüm, aylık 30-40.000 TL kazananı da.

Yani diyeceğim şuki başkalarının ne kadar kazandığı, ne kadar sürede kazandığı asla ve asla sizin ne kadar kazanacağınızı, ne kadar sürede kazanmaya başlayacağınızı hatta ve hatta kazanıp-kazanmayacağınızı dahi garanti etmez, hatta belirleyici bir unsur bile değildir. Her birey çok farklıdır, nasıl herkes aynı ilkokula gidip kimi doktor, mühendis vs. olurken kimisi işsiz, amele oluyorsa internet marketing işinde de durum aynıdır.

Satış Ortaklığı Yapmak İçin Ne Kadar Sermaye Gerekir?

Bu işin en güzel tarafı budur. Normal ticaret, e-ticaret, forex, borsa vb. yöntemler çok iyi sermayeler gerektirirken satış ortaklığı daha çok emek ve çalışma üzerine kuruludur. İşlemlerinizi hızlandırmak, daha hızlı kazanmak, daha kısa sürede daha çok kazançlara ulaşmak için ufak tefek sermayeler gerekebilir ancak bunlar gerçekten küçük miktarlardır, o yüzdendir ki affiliate marketing herkes için uygun bir iş olarak görülür.

Satış Ortaklığının Olumsuz Yanları Nedir?

Bana göre çok fazla olumsuz bir tarafı yok ancak esas para kazanma işinin satış ortaklığı yapılan ürünün ‘’gerçek anlamda satılmasıyla’’ gerçekleştiği için bazı kimseler ‘’tıklama başı kazanç’’ gibi diğer internetten para kazanma sistemlerine yönelmiştir. Daha net anlatmak gerekirse; sisteminizi kurdunuz ve tanıttığınız ürüne bugün 100 tıklama gönderdiniz ve hiç satış olmadı, bu durumda bu günlük herhangi bir kazancınız olmadı demektir. Tıklama başına kazanç yapıyor olsaydık kategorilere göre değişmekle birlikte 10-20 TL gibi bir rakam kazanmış olabilirdik. Ama tek bir satış bile bu rakamları ikiye, üçe katlayabildiği için bence tıklama başı kazanç sistemlerinden getirisi çok daha yüksektir, tabi ki tercih meselesi.

Toplam Görüntüleme: 6076 ,

Leave A Reply (2 comments So Far)


 1. destek
  2 sene ago

  merhaba

  sitenize özel bir sponsorluk teklifi sunabiliriz detaylar için lütfen bize yazınız


  • admin
   2 sene ago

   İlginiz için teşekkürler. Sponsorluk tekliflerini şuan için kabul etmiyoruz.

↓
%d blogcu bunu beğendi: