2016 Seo Kuralları ve Bazı Seo Tavsiyeleri

2016 seo kuralları

2016da seoEskiden ‘Seo yapmak’ günümüze göre çok daha basitti çünkü manüpülasyon yapılabiliyordu. Google birkaç sene öncesine kadar üst sıralarda çıkan sitelere ‘Pagerank’ derecesine, backlink kalitesine ve aldığı backlink sayısına göre karar vermekteydi. Mutlaka başka etkenler de mevcut ancak en çok bunlara bakıldığı kesindi, çünkü bu alanlarda yoğun çalışmalar yapılınca başarı da arkasından geliyordu. 2014 yılından itibaren Google algoritmalarını sürekli olarak güncelledi ve birçok yenilik getirdi. Bu şekilde üst sıralarda yer alan siteler cezalar aldı ve büyük ziyaretçi kayıplarına uğradı. Ancak bazı durumlarda kurunun yanında yaş da yandı ve çok iyi faydalı siteler de bundan etkilendiği gibi arama sonuçlarında kalite düşüklüğü gözle görülür düzeye geldi. En dramatik güncelleme ‘’Penguen’’ güncellemesi idi, bu güncellemeye daha sonra birçok yama da yapıldı ancak tam bir sonuç alınabilmiş değil.

Sonuç olarak google’da yukarılarda yer almak eskiden olduğu kadar kolay değil. Son derece sancılı, sabır ve çalışma isteyen bir süreç. Tabi ki webmasterlar da bu gelişmeleri takip ediyor ve bu güncellemelere göre çalışmalarını belirliyor. Yani oyunun kuralları değiştikçe oyuncular da gelişiyor ve kendini yeni durumlara hazır hale getiriyor. Üzerinden zaman geçtikçe google’ın istediklerini daha iyi anlar hale geliyoruz, tabi ki yaptığımız deneme yanılma çalışmaları ve başka web sitesi sahiplerinin tecrübeleri de bize yol gösteriyor.

2016 Yılında Başarılı Bir Seo İçin Tavsiyeler

Güncellemeleri Takip Edin: Eski ve artık işlevi olmayan seo taktiklerini unutun, oyunun yeni kurallarını öğrenin ve kuralların sürekli güncellendiğini unutmadan takip edin. İlk kuralınız bu olmalıdır çünkü 1 sene sonra aynı çalışmaların aynı etkiyi yapacağının bir garantisi yok. Güncellik şuan için en önemli kavramımız.

Güncel İçerik: Google’ın son yaptığı güncellemelerde en önem verdiği konulardan bir tanesi güncel içeriktir. Siteleriniz mutlaka güncel olmalıdır, illaki her gün haber sitesi değilseniz 8-10 tane içerik girin demiyorum ancak sitenizin türüne göre haftada en az birkaç içerik girerek güncelliğinizi koruyabilirsiniz.

Kaliteli İçerik: Yine en önemli konulardan bir tanesi de bu olmuştur. Sitenizin güncel olması yeterli değildir, sonuçta kalitesiz birkaç makale yazıp veya yazdırılıp güncellik sağlanabilir. Bu da manüpulasyon yapılan konulardan bir tanesi idi. Şimdi ise Google içeriğinizin kalitesini gelen ziyaretçinin ‘hemen çıkma oranı’, ‘paylaşım’, ‘sitede geçirdiği süre’ gibi kıstaslarla ölçmekte. Eğer içerikleriniz ilgi çekici ve ziyaretçiyi sitede tutacak şekilde olursa siteniz mutlaka yükselecektir.

Mobil Uyumlu Site: Siteleriniz mobil uyumlu değilse mutlaka mobil uyumlu hale getirmelisiniz. Google mobil uyumlu olmayan sitelere ceza vereceğini ve arama motorundaki sırasını etkileyeceğini alenen beyan etmiştir. Bunun nedeni hayatımızda büyük yer kaplayan akıllı telefon, tablet gibi araçlar. İnsanlar artık web sitelerini telefonlarından, tabletlerinden ziyaret ediyor çünkü teknoloji gelişti ve değişti, bu değişime ayak uyduramazsanız siteniz de alt sıralardan kurtulamaz.

Kaliteli Backlink: Bu apayrı bir makale konusu ancak artık nereden backlink aldığınıza çok dikkat etmelisiniz. Profil backlink, dizin backlink, spam linkler, spam sitelerden alınan linkler siteleri hiç olmadığı kadar negatif yönde etkilemektedir.

Toplam Görüntüleme: 5437 ,

Leave A Reply (No comments So Far)

Henüz Yorum Yapılmamış

↓
%d blogcu bunu beğendi: